Drezno zimą

Related Articles

Do Drezna z Poznania dojedziemy szybciej niż w czasach saskich, choć już wtedy istniał trakt pocztowy. Przez ponad połowę XVIII stulecia funkcjonowała unia polsko-saksońska z dwoma stolicami, w Warszawie i Dreźnie. Z tego mariażu większe korzyści odniosła niewątpliwie stolica Saksonii, która znaczenie i rozkwit zawdzięcza królowi Augustowi II Mocnemu. Od czasów saskich powstawały najpiękniejsze pałace, kościoły, opera uznawana za jedną z piękniejszych na świecie…

Drezno

Aliancki nalot dywanowy z 13 na 14 lutego 1945 roku zmiótł w jedną noc to co zbudowali przez stulecia Sasi. Straty materialne i w ludności cywilnej były olbrzymie. Kurt Vonnegut w „Rzeźni numer pięć” mierzy się z tym koszmarem.

Malowniczą starówkę, zamek królewski, pałac Zwinger, operę odbudowano choć ciągle trwają prace konserwatorskie. Jakby się nie ustawić do zdjęcia to zawsze się trafi a to na ogrodzenie budowlane albo dźwig.

Tarasy Brühla
Tarasy Brühla

Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych

Tarasy Brühla
Tarasy Brühla

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

Drezdeńczycy są pragmatyczni zarówno w stosunku do turystów jak i swoich zabytków. W 2009r. Drezno zostało skreślone z listy dziedzictwa światowego UNESCO za cenę udogodnienia życia drezdeńczykom i budowę nowego mostu przez Łabę.

Wizyta w mieście w styczniu była dobrym pomysłem. Stare miasto (Altstadt) było ciche i spokojne. Niewielu było turystów, ceny w hotelach niższe, w restauracjach nie czekało się na stolik a w muzeach można było spędzić dowolną ilość czasu bez tłumów. Drezno ma wspaniałe muzea, z galerią w pałacu Zwinger na czele.

Zwinger
Zwinger

Yenidze - budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.
Yenidze – budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.

Orszak książęcy -Fürstenzug - liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.
Orszak książęcy -Fürstenzug – liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.

Orszak książęcy - Fürstenzug - August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.
Orszak książęcy – Fürstenzug – August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.

Drezno
Drezno

Antykwariat i restauracja w jednym
Antykwariat i restauracja w jednym

Warto skorzystać z objazdowej wycieczki po mieście, żeby zdecydować co wybrać do oglądania bliżej. Wycieczka obejmuje miasto po obu stronach Łaby.

Autobus rusza z pod Katedry św. Trójcy tuż za Mostem Augusta-Augustusbrücke.
Samej katedry na pewno też nie przeoczymy, jest to największa barokowa budowla w mieście, nazywa się ją również Katedrą Dworską.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

O prawie każdej budowli Drezna, można napisać, że jest naj. O operze, że jest najpiękniejsza, o Kościele Marii Panny, że to druga największa budowla z piaskowca na świecie, ale to wszystko jest w przewodnikach. Drezno jest po prostu ładne.

Kościół Marii Panny - Frauenkirche - luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.
Kościół Marii Panny – Frauenkirche – luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

Opera Sempera - Semperoper
Opera Sempera – Semperoper

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

 

 

More on this topic

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment
0FaniLubię

Instagram

Najnowsze

Czarnobyl – podróż do Strefy Wykluczenia

Są takie miejsca, które budzą ciekawość, które chce się zobaczyć choć trudno wprost wytłumaczyć dlaczego akurat tam warto pojechać. Jednym z takich miejsc jest Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej tak zwana Czarnobylska zona.

Siedemnastowieczna prowizorka na liście UNESCO – Kościół Pokoju w Jaworze

Pokój westfalski kończył wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Wojnę, o podłożu religijnym.Protestancka Szwecja wymogła na katolickim cesarzu Ferdynand III Habsburg aby przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach-w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy.Tak narodziła się idea budowy Kościołów Pokoju w II poł. XVII wieku.

Kenia – przyjęcie na plaży

Sylwester i szaleństwo jakie ogarnia ludzi w tym czasie nigdy nie trafiał do Domatora szczególnie i nie wywoływał zbytniej ekscytacji.Zupełnie inaczej ten czas wygląda w podróży.W podróży robi się rzeczy, które z perspektywy domowej kanapy mogą najwyżej zasłużyć na komentarz „nigdy w życiu”
Inline
Inline