Drezno zimą

Powiązane artykuły

Do Drezna z Poznania dojedziemy szybciej niż w czasach saskich, choć już wtedy istniał trakt pocztowy. Przez ponad połowę XVIII stulecia funkcjonowała unia polsko-saksońska z dwoma stolicami, w Warszawie i Dreźnie. Z tego mariażu większe korzyści odniosła niewątpliwie stolica Saksonii, która znaczenie i rozkwit zawdzięcza królowi Augustowi II Mocnemu. Od czasów saskich powstawały najpiękniejsze pałace, kościoły, opera uznawana za jedną z piękniejszych na świecie…

Drezno

Aliancki nalot dywanowy z 13 na 14 lutego 1945 roku zmiótł w jedną noc to co zbudowali przez stulecia Sasi. Straty materialne i w ludności cywilnej były olbrzymie. Kurt Vonnegut w „Rzeźni numer pięć” mierzy się z tym koszmarem.

Malowniczą starówkę, zamek królewski, pałac Zwinger, operę odbudowano choć ciągle trwają prace konserwatorskie. Jakby się nie ustawić do zdjęcia to zawsze się trafi a to na ogrodzenie budowlane albo dźwig.

Tarasy Brühla
Tarasy Brühla

Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych

Tarasy Brühla
Tarasy Brühla

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

Drezdeńczycy są pragmatyczni zarówno w stosunku do turystów jak i swoich zabytków. W 2009r. Drezno zostało skreślone z listy dziedzictwa światowego UNESCO za cenę udogodnienia życia drezdeńczykom i budowę nowego mostu przez Łabę.

Wizyta w mieście w styczniu była dobrym pomysłem. Stare miasto (Altstadt) było ciche i spokojne. Niewielu było turystów, ceny w hotelach niższe, w restauracjach nie czekało się na stolik a w muzeach można było spędzić dowolną ilość czasu bez tłumów. Drezno ma wspaniałe muzea, z galerią w pałacu Zwinger na czele.

Zwinger
Zwinger

Yenidze - budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.
Yenidze – budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.

Orszak książęcy -Fürstenzug - liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.
Orszak książęcy -Fürstenzug – liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.

Orszak książęcy - Fürstenzug - August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.
Orszak książęcy – Fürstenzug – August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.

Drezno
Drezno

Antykwariat i restauracja w jednym
Antykwariat i restauracja w jednym

Warto skorzystać z objazdowej wycieczki po mieście, żeby zdecydować co wybrać do oglądania bliżej. Wycieczka obejmuje miasto po obu stronach Łaby.

Autobus rusza z pod Katedry św. Trójcy tuż za Mostem Augusta-Augustusbrücke.
Samej katedry na pewno też nie przeoczymy, jest to największa barokowa budowla w mieście, nazywa się ją również Katedrą Dworską.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

O prawie każdej budowli Drezna, można napisać, że jest naj. O operze, że jest najpiękniejsza, o Kościele Marii Panny, że to druga największa budowla z piaskowca na świecie, ale to wszystko jest w przewodnikach. Drezno jest po prostu ładne.

Kościół Marii Panny - Frauenkirche - luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.
Kościół Marii Panny – Frauenkirche – luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

Opera Sempera - Semperoper
Opera Sempera – Semperoper

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

Drezno
Drezno

 

 

More on this topic

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.
137FaniLubię
152ObserwującyObserwuj
7SubskrybującySubskrybuj

Instagram

Najnowsze

Jeźdzcy Czyngis-chana

W 2006 roku Mongolia świętowała 800 lecie zjednoczenia plemion co dla Mongołów jest początkiem państwa. Z okazji jubileuszu odbywało się wiele imprez i pokazów. Na...

Naadam, jak świętują Mongołowie

Ułan Bator był naszym punktem startowym w drodze do poznania Mongolii. Oprócz zwiedzenia samej stolicy i organizowania sobie podróży w głąb kraju, celem było święto Naadam szczególnie celebrowane z okazji 800 lecia obchodów państwowości Mongolii.

Ułan Bator – długi cień Czerwonego Bohatera

Mongolia to nie jest kraj, który odwiedza się dla jego zabytków. W wyobrażeniu funkcjonuje jako kraj egzotyczny, gdzie w stepie szerokim galopuje Mongoł na koniu- potomek Czyngis-chana. Zaczynając swoją przygodę od stolicy Mongolii, Ułan Bator i tak można przeżyć zaskoczenie. Miasto dzielnie walczy o palmę pierwszeństwa, aby być jedną z najbrzydszych stolic świata.