Finlandia

Helsinki-stolica na 300 wyspach

Wyspa Ryssänsaari-Helsinki

Do stolicy Finlandii – Helsinek wybierz się promem. Widoki, jakie można oglądać podczas zbliżania się do wybrzeża, są jak skrócony obraz kraju. Najpierw pojedyncze wysepki, potem wyspy, coraz więcej wysepek i wreszcie miasto. Helsinki położone są na 300 wyspach. Finlandia ma wysp ponad 180 tysięcy.

Helsinki co warto zobaczyć

Helsinki-wejście do portu
Helsinki-wejście do portu
Wyspa Ryssänsaari
Wyspa Ryssänsaari
Wyspa Lonna
Wyspa Lonna

Twierdza Suomenlinna

Jeszcze przed wejściem do portu możemy zobaczyć obronną budowlę położoną na sześciu wyspach. To Twierdza Suomenlinna –Twierdza Fińska, dziś atrakcja turystyczna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę twierdzy wtedy jeszcze Svedberg -Twierdza Szwedzka, zapoczątkowali Szwedzi w połowie XVII wieku.

Twierdza Suomenlinna
Twierdza Suomenlinna

Helsinki historia w pigułce

Finlandia była od XII wieku pod panowaniem Królestwa Szwecji. Z początkiem XIX wieku rosło znaczenie Imperium Rosyjskiego w obszarze Bałtyku.

W miejsce osłabionej Szwecji, w 1809 roku do Finlandii wkroczyli Rosjanie. Car Aleksander I ogłosił się konstytucyjnym władcą Wielkiego Księstwa Finlandii.

Stolicę nowego państwa car przeniósł z Turku do Helsinek w 1812 roku. Nie bez znaczenia dla lokalizacji stolicy była właśnie Twierdza Svedberg. Car Aleksander ją rozbudował i nazwał Suomenlinna. Miasto liczyło wtedy zaledwie 4000 mieszkańców.

Bezpośrednią Inspiracją dla nowego miasta był Sankt Petersburg.

Helsinki-kamienica
Helsinki-kamienica

Plac Senacki – serce stolicy

Centralnym placem stolicy stał się Plac Senacki Senaatintori, otoczony neoklasycystyczną zabudową. Projekt wykonał niemiecki architekt Carl Engel.

Jedną z charakterystycznych budowli stolicy jest Katedra Luterańska Tuomiokirkko. Biała bryła z zielonymi kopułami, nad na granitowymi schodami góruje nad miastem.

Na placu znajduje się też pomnik Cara Aleksandra II. Oprócz istotnych budynków rządowych mieści się tu najstarszy fiński uniwersytet i biblioteka uniwersytecka.

Katedra luterańska w Helsinkach
Katedra luterańska w Helsinkach
Biblioteka Narodowa Finlandii-Kansalliskirjasto
Biblioteka Narodowa Finlandii-Kansalliskirjasto

Esplanadi

W pobliżu placu rozciąga się reprezentacyjna aleja Helsinek – Esplanadi. Dwie równoległe ulice, przy których znajdują się eleganckie sklepy rozdziela parkowy bulwar z restauracjami i kawiarniami.

Esplanadi prowadzi do nabrzeża z otwartym Placem Targowym- Kauppatori. Można tu kupić warzywa, pamiątki i przekąski.

Na Plac Targowy warto trafić w październiku, kiedy odbywa się targ śledziowy -silakkamarkkinat. Niezapomniane wrażenie kulinarne.

Helsinki-parada
Helsinki-parada
Plac Targowy w Helsinkach
Plac Targowy w Helsinkach

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Na wyspie Katajanokka znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zwany Soborem Uspieńskim. Jest to budowla z czerwoną fasadą i trzynastoma złotymi kopułami.

Fasady z czerwonej cegły to też wyróżniająca cecha budynków portowych. Występuje tu często północna odmiana secesji, czyli jugendstil.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Elektrownia-Helsinki
Elektrownia-Helsinki

Pozornie Helsinki są dosyć ascetyczne. Zwiedzanie stolicy Finlandii może być jednak niezłą przygodą, jeżeli pójdziemy śladem trendów i stylów w architekturze XIX i XX w.

Znajdziemy tu nordycki klasycyzm wykorzystujący w zdobieniach symbole z poematu epickiego Kalevala. Natkniemy się również na funkcjonalizm i modernizm takich twórców architektury jak Eliel Saarinen czy Alvar Aalto.

Mapa Helsinek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You might also like