Helsinki-stolica na 300 wyspach

Do stolicy Finlandii – Helsinek wybierz się promem. Widoki, jakie można oglądać podczas zbliżania się do wybrzeża, są jak skrócony obraz kraju. Najpierw pojedyncze wysepki, potem wyspy, coraz więcej wysepek i wreszcie miasto. Helsinki położone są na 300 wyspach. Finlandia ma wysp ponad 180 tysięcy.

Helsinki-wejście do portu
Helsinki-wejście do portu
Wyspa Ryssänsaari
Wyspa Ryssänsaari
Wyspa Lonna
Wyspa Lonna

Twierdza Suomenlinna

Jeszcze przed wejściem do portu możemy zobaczyć obronną budowlę położoną na sześciu wyspach. To Twierdza Suomenlinna -Twierdza Fińska, dziś atrakcja turystyczna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę twierdzy wtedy jeszcze Svedberg -Twierdza Szwedzka, zapoczątkowali Szwedzi w połowie XVII wieku.

Twierdza Suomenlinna
Twierdza Suomenlinna

Helsinki historia w pigułce

Finlandia była od XII wieku pod panowaniem Królestwa Szwecji. Z początkiem XIX wieku rosło znaczenie Imperium Rosyjskiego w obszarze Bałtyku.

W miejsce osłabionej Szwecji, w 1809 roku do Finlandii wkroczyli Rosjanie. Car Aleksander I ogłosił się konstytucyjnym władcą Wielkiego Księstwa Finlandii.

Stolicę nowego państwa car przeniósł z Turku do Helsinek w 1812 roku. Nie bez znaczenia dla lokalizacji stolicy była właśnie Twierdza Svedberg. Car Aleksander ją rozbudował i nazwał Suomenlinna. Miasto liczyło wtedy zaledwie 4000 mieszkańców.

Bezpośrednią Inspiracją dla nowego miasta był Sankt Petersburg.

Helsinki co warto zobaczyć

Helsinki-kamienica
Helsinki-kamienica

Plac Senacki – serce stolicy

Centralnym placem stolicy stał się Plac Senacki Senaatintori, otoczony neoklasycystyczną zabudową. Projekt wykonał niemiecki architekt Carl Engel.

Jedną z charakterystycznych budowli stolicy jest Katedra Luterańska Tuomiokirkko. Biała bryła z zielonymi kopułami, nad na granitowymi schodami góruje nad miastem.

Na placu znajduje się też pomnik Cara Aleksandra II. Oprócz istotnych budynków rządowych mieści się tu najstarszy fiński uniwersytet i biblioteka uniwersytecka.

Katedra luterańska w Helsinkach
Katedra luterańska w Helsinkach
Biblioteka Narodowa Finlandii-Kansalliskirjasto
Biblioteka Narodowa Finlandii-Kansalliskirjasto

Esplanadi

W pobliżu placu rozciąga się reprezentacyjna aleja Helsinek – Esplanadi. Dwie równoległe ulice, przy których znajdują się eleganckie sklepy rozdziela parkowy bulwar z restauracjami i kawiarniami.

Esplanadi prowadzi do nabrzeża z otwartym Placem Targowym- Kauppatori. Można tu kupić warzywa, pamiątki i przekąski.

Na Plac Targowy warto trafić w październiku, kiedy odbywa się targ śledziowy -silakkamarkkinat. Niezapomniane wrażenie kulinarne.

Helsinki-parada
Helsinki-parada
Plac Targowy w Helsinkach
Plac Targowy w Helsinkach

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Na wyspie Katajanokka znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zwany Soborem Uspieńskim. Jest to budowla z czerwoną fasadą i trzynastoma złotymi kopułami.

Fasady z czerwonej cegły to też wyróżniająca cecha budynków portowych. Występuje tu często północna odmiana secesji, czyli jugendstil.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach
Elektrownia-Helsinki
Elektrownia-Helsinki

Pozornie Helsinki są dosyć ascetyczne. Zwiedzanie stolicy Finlandii może być jednak niezłą przygodą, jeżeli pójdziemy śladem trendów i stylów w architekturze XIX i XX w.

Znajdziemy tu nordycki klasycyzm wykorzystujący w zdobieniach symbole z poematu epickiego Kalevala. Natkniemy się również na funkcjonalizm i modernizm takich twórców architektury jak Eliel Saarinen czy Alvar Aalto.

Mapa Helsinek

Domator w Podróży
Domator w Podróży
Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.

Podobne Wpisy

Odkryj

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Podróżując przez Finlandię zimą, mijaliśmy koło podbiegunowe w Rovaniemi, stolicę regionu Laponia. Gdzie ma siedzibę Święty Mikołaj.

Armenia starożytna – świątynia Garni

Świątynia Garni - poświęcona bogu słońca – Mitrze, jest świadectwem przedchrześcijańskiej historii Armenii. Kraju nazywanym muzeum pod gołym niebem.

Erywań – Dzień Dobry Armenia

Stolica państwa Ormian jest wiekowa. Pierwotnie nosiła nazwę Erebuni, obecnie obowiązująca nazwa w języku polskim to Erywań.

Trzęsacz – kościół na klifie

Trzęsacz jest starszy niż dzisiejsza plaża. Kiedyś był rybacką wioską. Na przełomie XIV i XV wieku zbudowano w niej murowany kościół gotycki.

Kilimandżaro

Na szczyt Kilimandżaro prowadzi kilka szlaków. Najbardziej popularny jest szlak schroniskowy Marangu, potocznie nazywany Coca-Cola Roud.

Taszkent na Jedwabnym Szlaku

Podróżować Jedwabnym Szlakiem, choćby jego częścią. Dlatego wybraliśmy położony w centralnej Azji Uzbekistan i zaczęliśmy od stolicy Taszkentu.

Popularne Kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj