Helsinki-stolica na 300 wyspach

Do stolicy Finlandii – Helsinek wybierz się promem. Widoki, jakie można oglądać podczas zbliżania się do wybrzeża, są jak skrócony obraz kraju. Najpierw pojedyncze wysepki, potem wyspy, coraz więcej wysepek i wreszcie miasto. Helsinki położone są na 300 wyspach. Finlandia ma wysp ponad 180 tysięcy.

Helsinki co warto zobaczyć

Twierdza Suomenlinna

Jeszcze przed wejściem do portu możemy zobaczyć obronną budowlę położoną na sześciu wyspach. To Twierdza Suomenlinna –Twierdza Fińska, dziś atrakcja turystyczna wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowę twierdzy wtedy jeszcze Svedberg -Twierdza Szwedzka, zapoczątkowali Szwedzi w połowie XVII wieku.

Helsinki historia w pigułce

Finlandia była od XII wieku pod panowaniem Królestwa Szwecji. Z początkiem XIX wieku rosło znaczenie Imperium Rosyjskiego w obszarze Bałtyku.

W miejsce osłabionej Szwecji, w 1809 roku do Finlandii wkroczyli Rosjanie. Car Aleksander I ogłosił się konstytucyjnym władcą Wielkiego Księstwa Finlandii.

Stolicę nowego państwa car przeniósł z Turku do Helsinek w 1812 roku. Nie bez znaczenia dla lokalizacji stolicy była właśnie Twierdza Svedberg. Car Aleksander ją rozbudował i nazwał Suomenlinna. Miasto liczyło wtedy zaledwie 4000 mieszkańców.

Bezpośrednią Inspiracją dla nowego miasta był Sankt Petersburg.

Plac Senacki – serce stolicy

Centralnym placem stolicy stał się Plac Senacki Senaatintori, otoczony neoklasycystyczną zabudową. Projekt wykonał niemiecki architekt Carl Engel.

Jedną z charakterystycznych budowli stolicy jest Katedra Luterańska Tuomiokirkko. Biała bryła z zielonymi kopułami, nad na granitowymi schodami góruje nad miastem.

Na placu znajduje się też pomnik Cara Aleksandra II. Oprócz istotnych budynków rządowych mieści się tu najstarszy fiński uniwersytet i biblioteka uniwersytecka.

Esplanadi

W pobliżu placu rozciąga się reprezentacyjna aleja Helsinek – Esplanadi. Dwie równoległe ulice, przy których znajdują się eleganckie sklepy rozdziela parkowy bulwar z restauracjami i kawiarniami.

Esplanadi prowadzi do nabrzeża z otwartym Placem Targowym- Kauppatori. Można tu kupić warzywa, pamiątki i przekąski.

Na Plac Targowy warto trafić w październiku, kiedy odbywa się targ śledziowy -silakkamarkkinat. Niezapomniane wrażenie kulinarne.

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Na wyspie Katajanokka znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, zwany Soborem Uspieńskim. Jest to budowla z czerwoną fasadą i trzynastoma złotymi kopułami.

Fasady z czerwonej cegły to też wyróżniająca cecha budynków portowych. Występuje tu często północna odmiana secesji, czyli jugendstil.

Pozornie Helsinki są dosyć ascetyczne. Zwiedzanie stolicy Finlandii może być jednak niezłą przygodą, jeżeli pójdziemy śladem trendów i stylów w architekturze XIX i XX w.

Znajdziemy tu nordycki klasycyzm wykorzystujący w zdobieniach symbole z poematu epickiego Kalevala. Natkniemy się również na funkcjonalizm i modernizm takich twórców architektury jak Eliel Saarinen czy Alvar Aalto.

Mapa Helsinek

Domator w Podróży
Domator w Podróży
Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.

Podobne Wpisy

Odkryj

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej: Tradycje, kolory i...

Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce, gdzie historia i kultura łączą się z teraźniejszością. Skansen w Radomiu oferuje nie tylko bogatą ekspozycję dawnej, drewnianej zabudowy wsi, ale również różnorodne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich są obchody Niedzieli Palmowej, które co roku przyciągają liczne tłumy.

Nurkowanie w Jordanii-przewodnik po najciekawszych miejscach

Nurkowanie w Jordanii to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie elementy historii, ekologii i przygody.

Ałmaty – jabłkowe miasto na jedwabnym szlaku

Ałmaty to miasto położone na południowym wschodzie Kazachstanu u podnóża gór Tienszan.

Uwaga renifer! Finlandia przejazdem

Finlandia - to nie tylko kraj Muminków, ale także reniferów, zaskakującej historii i pięknych krajobrazów.

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Podróżując przez Finlandię zimą, mijaliśmy koło podbiegunowe w Rovaniemi, stolicę regionu Laponia. Gdzie ma siedzibę Święty Mikołaj.

Armenia starożytna – świątynia Garni

Świątynia Garni - poświęcona bogu słońca – Mitrze, jest świadectwem przedchrześcijańskiej historii Armenii. Kraju nazywanym muzeum pod gołym niebem.

Popularne Kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj