Madagaskar nie taki okrutny czarodziej

Madagaskar opisywał Arkady Fiedler. Pingwiny z Madagaskaru rozkręcały imprezę w filmie, ale na Czerwonej Wyspie ich nie ma. Spotkasz za to lemury i kameleony.

Malgasze, nazywają swoją wyspę „lądem na końcu świata”. Dla podróżujących z Polski nie jest to gołosłowny banał. Ostatni etap naszej podróży zaczynał się na lotnisku w Nairobi. Niewielkim, prawie pustym samolotem polecieliśmy na Czerwoną Wyspę. Na kameralnym międzynarodowym lotnisku Ivato zetknęliśmy się po raz pierwszy z malgaskim sposobem organizacji pracy. Odprawa odbywa się w miarę sprawnie pod warunkiem, że mamy szczęście i nie ląduje większy samolot bezpośrednio z Europy.

Język Czwartej Wyspy świata obfituje w przydługie nazwy. Obecnie władzę sprawuje prezydent Hery Martial Rakotoarimanana Rajaonarimampianina, który może poszczycić się najdłuższym nazwiskiem polityka piastującego urząd. Stolica Antananarywa oznacza „Miasto Tysiąca” i nawiązuje do tysiąca wojowników chroniących stolicę w XVI wieku. Praktyczni miejscowi używają skróconej nazwy Tana.

Komunikacja czyli mora, mora

Poruszanie się po wyspie samochodem odbywa się tylko za dnia. Słońce zaczyna zachodzić około osiemnastej. Liczne punkty kontrolne w głębi kraju szybko ostudzą pomysły jazdy po zmroku. Zły stan dróg, bydło szukające wytchnienia od insektów na jezdni, w ciemnościach nie trudno o wypadek. Lepiej spotkać zebu na talerzu niż na drodze. Mora, mora, czyli powoli, zwiększa szanse dotarcia cało do celu.

Komunikacja międzymiastowa po Madagaskarze odbywa się w tzw. taxi brousse, ruszają one w dalszą drogę, dopiero gdy są dosłownie wypełnione po dach. Częsty jest widok pasażerów wiszących na zewnątrz pojazdu. Wybrana przez nas opcja, samochód z kierowcą też przyniosła nam parę niespodzianek. Od auta innego niż było uzgodnione, po przygodę z awarią.

„Można i powoli, byle dotrzeć do celu”

Posiadanie samochodu na wyspie to luksus i można spotkać tu wiele reliktów motoryzacji. Paliwo jest relatywnie drogie a ludzka praca najtańsza więc powszechny, jest widok wózków do transportu towarów, napędzanych siłą ludzkich mięśni.

madagaskar wozek transportowy
Popularny środek transportu
madagascar 2017 00145
Retro na drodze
Wóz zaprzężony w zebu, Madagaskar
Wóz zaprzężony w zebu, Madagaskar

Kuchnia malgaska

Podstawowy składnik posiłku każdego Malgasza to ryż. Nie bez powodu wyspiarze są w czołówce światowej w spożyciu tego zboża. Przydrożne bary – hotely oferują również smażone kiełbaski, marynowany imbir, kawę z termosu i inne rarytasy. Dla smakoszy coś ekstra do picia: ranonapango, czyli woda po ugotowanym ryżu.

„Nie ufaj kotu, kiedy jesz rybę”

Jeśli nie mamy żołądków jak struś i nie chcemy śmiało wkraczać w kulinarną terra incognita, wybierzmy restauracje. Warto wtedy poznać parę francuskich słówek jak canard czy poulet, z pewnością ułatwi to zamawianie jedzenia. Menu jest na ogół po malgasku i francusku.

madagascar 2017 00723
Przydrożny bar
madagascar 2017 00117
Przydrożny bar

Polonika

Madagaskar Polakom kojarzy na ogół się z fantasmagorią o kolonii zamorskiej i Maurycym Beniowskim, słowacko – węgierskim hrabią na służbie dworu francuskiego. O wiele ciekawszym i trwalszym śladem na wyspie jest leprozorium w Maranie założone przez jezuitę o. Jana Beyzyma.

„Ten, który myśli o tym, co jest daleko, nie widzi swojego nosa”

madagascar 2017 01001
Leprozorium w Maranie

Madagaskar co zwiedzić

Fianarantsoa jedno z najładniejszych miast na wyspie, jego nazwa oznacza w po malgasku „Dobra Edukacja”. Oprócz uniwersytetu posiada malowniczą starówkę na wzgórzu oraz dwie katedry, katolicką i protestancką. Ambitne dzieciaki chętnie za drobny napiwek oprowadzają turystów po mieście, przy okazji szkoląc język angielski

„Dom, w którym jest mleko, nie może być nazywany biednym”

Antsirabe, jest to kurort znany ze źródła wód termalnych. Nazwa miasta dosłownie tłumaczy się „Gdzie jest sól.” Po mieście najlepiej poruszać się rikszą nazywaną pousse-pousses. Dylemat czy etycznie jest wykorzystywać siłę mięśni rikszarza łatwiej rozstrzygnąć, gdy uświadomimy sobie, że to jego praca. Jeśli z niej nie skorzystamy, jego rodzina może nie zjeść tego dnia obiadu.

madagascar 2017 01095
Fianarantsoa
madagascar 2017 00815
Hotel des Thermes, Antsirabe
madagascar 2017 00755
Pousse-pousse

Sklepy, bazary, stragany

Można odnieść wrażenie, że na Madagaskarze wszyscy handlują. W miastach są duże targi, sklepy i sklepiki, przydrożne stragany. Stragany można zobaczyć bez mała w każdej wiosce. Każdy przedmiot może mieć drugie życie. Pomimo pierwszego wrażenia chaosu na rynkach dla różnego asortymentu przeznaczone są osobne sektory. Sektory sprzedaży mięsa są raczej dla odpornych.

„Nie bądź jak skąpiec, który odkłada na swój pogrzeb”

madagascar 2017 00786
Stagan z jajami na targu w Antsirabe
madagascar 2017 00778
Stagan z mięsem  na targu w Antsirabe
madagascar 2017 04532
Stagan z koszykami na targu w Antsirabe
madagascar 2017 01459
Przydrożny stragan

Przyroda Czerwonej Wyspy

To jednak co najbardziej przyciąga turystów to przyroda, w większości endemiczna fauna i flora. Jednym z symboli Madagaskaru są baobaby, a w pobliżu Morondovy znajduje się tzw. aleja baobabów: wyjątkowy twór przyrody. Na 9 gatunków baobabów występujących na świecie, aż 7 zobaczymy na Madagaskarze.

„Nie gwiżdż, dopóki nie wyjdziesz z lasu”

Lasy deszczowe to prawdziwe bogactwo endemicznej fauny i flory. Władze kraju tworząc parki narodowe, stwarzają możliwość zatrzymania degradacji przyrody, która ulega niszczeniu przez niekontrolowany wypas bydła, karczowanie i wypalanie lasów.

madagascar 2017 00372
Aleja Baobabów na Madagaskarze
madagascar 2017 00516
Aleja Baobabów na Madagaskarze
madagascar 2017 01880
Wzgórza Parku Ranomafana

Lemury z Madagaskaru

Obok baobabów, lemury to kolejny symbol wyspy. Poranne nawoływanie największego lemura indris, taniec sifaki czy uroda nocnego aye-aye robi niezapomniane wrażenie. Lemury to wyjątkowo urocze stworzenia, od nachalnych złodziejaszków do introwertycznych przeżuwaczy bambusa. Najbardziej znany to oczywiście lemur katta.

madagascar 2017 03357
Lemur czarny
madagascar 2017 01302
Lemur katta
madagascar 2017 03722
Indris
madagascar 2017 04096
Sifaka
madagascar 2017 03030
Aye-aye

Oprócz lemurów nie należy zapominać o kameleonach, które miejscowi obdarzają wieloma przesądami.

madagascar 2017 04581
Kameleon
madagascar 2017 04661
Kameleon
madagascar 2017 04781
Kameleon

Kanał Pangalanes

Madagaskar może się poszczycić najdłuższym kanałem żeglownym: Pangalanes. Ciągnie się wzdłuż Oceanu Indyjskiego wschodnim wybrzeżem wyspy i jest naturalnym systemem komunikacji.

„Przekraczaj rzekę w tłumie, wtedy nie zje cię krokodyl”

madagascar 2017 02034
Codzienne życie nad Pangalanes
madagascar 2017 02045
Wodny autobus na Pangalanes
madagascar 2017 02505
Dłubanka, powszechny środek transportu na Pangalanes

Malgasze, religia i obyczaje

Ludność Madagaskaru składa się z osiemnastu plemion, które stosunkowo niedawno, bo od 2 tysięcy lat kolejnymi falami zaludniały wyspę. Są to na ogół potomkowie azjatyckich żeglarzy.

Historia wyspy ma na swoim koncie burzliwe dzieje, krwawe konflikty plemienne, podbój przez piratów, handlarzy niewolników, okres kolonialny i uzyskanie niepodległości.

Malgasze są przesądni. A nawet bardziej niż przesądni. Niezależnie od wyznawanej religii życiem społecznym rządzą tabu – fady.

Fady mogą być lokalne, dla wioski albo indywidualne dla pojedynczego Malgasza. Vazaha – biały człowiek, turysta nawet może też mieć fady i Malgasz to będzie szanował. Fady może dotyczyć pory posiłków, jazdy po zmroku, przebywania w otoczeniu palących osób.

„Zdobywanie jest mozolne jak praca mrówek, tracenie jest prędkie, jak podmuch wiatru”

Na Madagaskarze obecne są różne religie: chrześcijan jest 41%, muzułmanów 7%, 52% wyznaje lokalne wierzenia. A stosunek Malgasza do religii jest jak do wszystkiego – zdystansowany.

madagascar 2017 00195
Rybacy znad Kanału Mozambickiego
madagascar 2017 00248
Mieszkańcy Madagaskaru
madagascar 2017 00565
Mieszkańcy Madagaskaru
madagascar 2017 00849
Mieszkańcy Madagaskaru
madagascar 2017 02465
Mieszkańcy Madagaskaru

Z malgaskim misaotra „dziękuję” i veloma do „widzenia” czas pożegnać Czerwoną Wyspę.

Madagaskar na mapie

Domator w Podróży
Domator w Podróży
Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.

Podobne Wpisy

Odkryj

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej: Tradycje, kolory i...

Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce, gdzie historia i kultura łączą się z teraźniejszością. Skansen w Radomiu oferuje nie tylko bogatą ekspozycję dawnej, drewnianej zabudowy wsi, ale również różnorodne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich są obchody Niedzieli Palmowej, które co roku przyciągają liczne tłumy.

Nurkowanie w Jordanii-przewodnik po najciekawszych miejscach

Nurkowanie w Jordanii to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie elementy historii, ekologii i przygody.

Ałmaty – jabłkowe miasto na jedwabnym szlaku

Ałmaty to miasto położone na południowym wschodzie Kazachstanu u podnóża gór Tienszan.

Uwaga renifer! Finlandia przejazdem

Finlandia - to nie tylko kraj Muminków, ale także reniferów, zaskakującej historii i pięknych krajobrazów.

Helsinki-stolica na 300 wyspach

Finlandia ma ponad 180 tysięcy wysp. Helsinki położone są na 300. Zwiedzanie miasta to spacer przez historię i style architektury.

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Podróżując przez Finlandię zimą, mijaliśmy koło podbiegunowe w Rovaniemi, stolicę regionu Laponia. Gdzie ma siedzibę Święty Mikołaj.

Popularne Kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj