Zamek Frydlant

Related Articles

Na pograniczu Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy warto wygospodarować około dwóch godzin aby zwiedzić czeski Zamek Frydlant (Frýdlant).

Na bazaltowej skale wznosi się zamek, który kolejni właściciele zmieniali od gotyckiej warowni do renesansowej siedziby szlacheckiej.

Jak każdy rasowy zamek posiada swoje legendy.

Zamek Frydlant

Frydlant miał być pierwowzorem „Zamku” w powieści Franza Kafki. Szukano tu też bursztynowej  komnaty.

Najbardziej znanym właścicielem zamku był wybitny czeski wódz i polityk z okresu wojny trzydziestoletniej książę Albrecht von Wallenstein.

Zamek stał się pierwszym muzeum udostępnionym zwiedzającym w Środkowej Europie. Stało to się w 1800 roku. Zamek Frydlandt nigdy nie został zniszczony, dzięki czemu możemy zobaczyć zbiory broni, mundury z czasów wojny trzydziestoletniej, meble i wyposażenie pokoi, gabinetów, sypialni, łazienek i przedmioty codziennego użytku.

Zamek Frydlant - Czechy
Zamek Frydlant – Czechy

Zamek i pałac Frydlant
Zamek i pałac Frydlant

Zamek i pałac Frydlant
Zamek i pałac Frydlant

Zamek Frydlant - Czechy
Zamek Frydlant – Czechy

Zamek i pałac Frydlant
Zamek i pałac Frydlant

Zamek Frydlant - Czechy
Zamek Frydlant – Czechy

Zwiedzanie

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od części najstarszej, gotyckiej poprzez renesansową część reprezentacyjną do części mieszkalnej, która używana była praktycznie do 1945 roku. Trasa kończy się w pałacowej kuchni wyposażonej w eksponaty z dużą starannością.

Zwiedzanie odbywa się w grupie z przewodnikiem, również w języku polskim. Obowiązuje niestety zakaz fotografowania wewnątrz obiektu.
Podstawowa trasa zwiedzania zajmuje około 90 min.

Zamek Frydlant - Czechy
Zamek Frydlant – Czechy

Frydlant mapa

More on this topic

Poprzedni artykułNoroc! Mołdawia
Następny artykułWiedeń na weekend

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment
0FaniLubię

Instagram

Najnowsze

Czarnobyl – podróż do Strefy Wykluczenia

Są takie miejsca, które budzą ciekawość, które chce się zobaczyć choć trudno wprost wytłumaczyć dlaczego akurat tam warto pojechać. Jednym z takich miejsc jest Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej tak zwana Czarnobylska zona.

Siedemnastowieczna prowizorka na liście UNESCO – Kościół Pokoju w Jaworze

Pokój westfalski kończył wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Wojnę, o podłożu religijnym.Protestancka Szwecja wymogła na katolickim cesarzu Ferdynand III Habsburg aby przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach-w Głogowie, Jaworze oraz Świdnicy.Tak narodziła się idea budowy Kościołów Pokoju w II poł. XVII wieku.

Kenia – przyjęcie na plaży

Sylwester i szaleństwo jakie ogarnia ludzi w tym czasie nigdy nie trafiał do Domatora szczególnie i nie wywoływał zbytniej ekscytacji.Zupełnie inaczej ten czas wygląda w podróży.W podróży robi się rzeczy, które z perspektywy domowej kanapy mogą najwyżej zasłużyć na komentarz „nigdy w życiu”
Inline
Inline