Drezno zimą

Do Drezna z Poznania dojedziemy szybciej niż w czasach saskich, choć już wtedy istniał trakt pocztowy. Przez ponad połowę XVIII stulecia funkcjonowała unia polsko-saksońska z dwoma stolicami, w Warszawie i Dreźnie. Z tego mariażu większe korzyści odniosła niewątpliwie stolica Saksonii, która znaczenie i rozkwit zawdzięcza królowi Augustowi II Mocnemu. Od czasów saskich powstawały najpiękniejsze pałace, kościoły, opera uznawana za jedną z piękniejszych na świecie…

Drezno
Drezno

Aliancki nalot dywanowy z 13 na 14 lutego 1945 roku zmiótł w jedną noc to co zbudowali przez stulecia Sasi. Straty materialne i w ludności cywilnej były olbrzymie. Kurt Vonnegut w „Rzeźni numer pięć” mierzy się z tym koszmarem.

Malowniczą starówkę, zamek królewski, pałac Zwinger, operę odbudowano choć ciągle trwają prace konserwatorskie. Jakby się nie ustawić do zdjęcia to zawsze się trafi a to na ogrodzenie budowlane albo dźwig.

Tarasy Brühla
Tarasy Brühla
Akademia Sztuk Pięknych
Akademia Sztuk Pięknych
Tarasy Brühla
Tarasy Brühla
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

Drezdeńczycy są pragmatyczni zarówno w stosunku do turystów jak i swoich zabytków. W 2009r. Drezno zostało skreślone z listy dziedzictwa światowego UNESCO za cenę udogodnienia życia drezdeńczykom i budowę nowego mostu przez Łabę.

Wizyta w mieście w styczniu była dobrym pomysłem. Stare miasto (Altstadt) było ciche i spokojne. Niewielu było turystów, ceny w hotelach niższe, w restauracjach nie czekało się na stolik a w muzeach można było spędzić dowolną ilość czasu bez tłumów. Drezno ma wspaniałe muzea, z galerią w pałacu Zwinger na czele.

Zwinger
Zwinger
Yenidze - budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.
Yenidze – budynek z 1907 r. w stylu mauretańsko-secesyjnym służył jako fabryka i magazyn tytoniu.
Orszak książęcy -Fürstenzug - liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.
Orszak książęcy -Fürstenzug – liczący 101 metrów obraz całej dynastii Wettinów wykonany z 25.000 kawałków porcelany miśnieńskiej.
Orszak książęcy - Fürstenzug - August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.
Orszak książęcy – Fürstenzug – August II Mocny z herbem przedstawiającym polskiego białego orła.
Drezno
Drezno
Antykwariat i restauracja w jednym
Antykwariat i restauracja w jednym

Warto skorzystać z objazdowej wycieczki po mieście, żeby zdecydować co wybrać do oglądania bliżej. Wycieczka obejmuje miasto po obu stronach Łaby.

Autobus rusza z pod Katedry św. Trójcy tuż za Mostem Augusta-Augustusbrücke.
Samej katedry na pewno też nie przeoczymy, jest to największa barokowa budowla w mieście, nazywa się ją również Katedrą Dworską.

Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche

O prawie każdej budowli Drezna, można napisać, że jest naj. O operze, że jest najpiękniejsza, o Kościele Marii Panny, że to druga największa budowla z piaskowca na świecie, ale to wszystko jest w przewodnikach. Drezno jest po prostu ładne.

Kościół Marii Panny - Frauenkirche - luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.
Kościół Marii Panny – Frauenkirche – luterański świątynia odbudowana dopiero w 2005 roku. Ciemne bloki piaskowca na fasadzie budowli pochodzą ze zburzonego kościoła.
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie - Kathedrale Hofkirche
Katedra Świętej Trójcy w Dreźnie – Kathedrale Hofkirche
Opera Sempera - Semperoper
Opera Sempera – Semperoper
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Drezno
Domator w Podróży
Domator w Podróży
Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.

Podobne Wpisy

Odkryj

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej: Tradycje, kolory i...

Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce, gdzie historia i kultura łączą się z teraźniejszością. Skansen w Radomiu oferuje nie tylko bogatą ekspozycję dawnej, drewnianej zabudowy wsi, ale również różnorodne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich są obchody Niedzieli Palmowej, które co roku przyciągają liczne tłumy.

Nurkowanie w Jordanii-przewodnik po najciekawszych miejscach

Nurkowanie w Jordanii to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie elementy historii, ekologii i przygody.

Ałmaty – jabłkowe miasto na jedwabnym szlaku

Ałmaty to miasto położone na południowym wschodzie Kazachstanu u podnóża gór Tienszan.

Uwaga renifer! Finlandia przejazdem

Finlandia - to nie tylko kraj Muminków, ale także reniferów, zaskakującej historii i pięknych krajobrazów.

Helsinki-stolica na 300 wyspach

Finlandia ma ponad 180 tysięcy wysp. Helsinki położone są na 300. Zwiedzanie miasta to spacer przez historię i style architektury.

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Podróżując przez Finlandię zimą, mijaliśmy koło podbiegunowe w Rovaniemi, stolicę regionu Laponia. Gdzie ma siedzibę Święty Mikołaj.

Popularne Kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj