Ukraina

Park korupcji czyli rezydencja Wiktora Janukowycza

Meżyhiria (Miedzygórze) to 135 hektarowa rezydencja byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W lutym 2014 roku parlament Ukrainy pozbawił Wiktora Janukowycza władzy a sam Janukowycz opuścił Ukrainę. Wtedy też decyzją ukraińskiego parlamentu posiadłość została przejęta na własność skarbu państwa.

Opiekę nad przejętą posiadłością, która funkcjonuje pod nazwą Narodowego Parku Ukrainy, czy „parku korupcji” zorganizowali weterani samoobrony kijowskiego Majdanu.

Willę i obiekty towarzyszące można zwiedzać. Byliśmy tam w listopadzie, kiedy po najpiękniejszym parku spacerować się nie chce. Jednak ten spacer wywoływał szczególne emocje. Przede wszystkim zdumienie.

Czego tam nie było! I wodospady i jezioro i galeon i malowany koń i greckie ruiny i wreszcie willa pokryta drewnem o proporcjach co najmniej dziwnych.

galeon
garaż
garaż

Po willi oprowadzał nas weteran z Majdanu owinięty czarno- czerwoną flagą jaką posługiwali się banderowcy. Nie odnosił się do nas, Polaków wrogo, obojętnie raczej. Do wszystkiego co nie było Ukrainą odnosił się obojętnie.

Wnętrze willi pogłębiło uczucie zdumienia i rozbawienia, ile przedmiotów, mebli, bibelotów, urządzeń może zgromadzić wokół siebie człowiek, jeśli może…

sala bilardowa
prywatna kaplica
sala ćwiczeń w budynku FOK
gabinet odnowy biologicznej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You might also like