Trzęsacz – kościół na klifie

Bałtyk najpiękniejszym naszym morzem jest i basta. I to w każdej części wybrzeża – czy na szerokich plażach, ostrych klifach czy łagodnych wydmach.  Wybrzeże Rewalskie ma i szeroką plaże i klif w Trzęsaczu.

Trzęsacz jest starszy niż dzisiejsza plaża. Kiedyś był rybacką wioską gdzie obok łowiących ryby żyli też rolnicy. Była to wioska zasobna i rozwinięta bo  na przełomie XIV i XV wieku zbudowano w niej murowany kościół gotycki pod wezwaniem św. Mikołaja. Kościół zbudowano w odległości 2 km od morza, w centrum wioski, która nazywała się wtedy łatwiej – Hoff.

trzesacz 2019 0078

Kościół zniszczony przez morze

Wyniku cofania się klifu pod wpływem morza, co się naukowo nazywa –  abrazja, powstała plaża a morze zabierało wzgórze na którym stał kościół. W 1874 roku odprawiono ostatnią mszę, w 1901 runęła do morza północna ściana i tak do 1994 roku został tylko fragment muru. W Trzęsaczu brzeg klifowy cofa się średnio ok. 40 cm w ciągu roku.

Próby zabezpieczenia kościoła były podejmowane już wcześniej, jednak dopiero w 1999 r. powstał społeczny komitet ratowania ruin świątyni. Wtedy też podjęto prace polegające na wzmocnieniu wzgórza zastrzykami betonowymi, wykonano również oczepy żelbetowe oraz ułożono kosze wypełnione kamieniami. Montaż rur drenażowych dopełnił całości projektu.

Obecnie ściana jest zabezpieczona i odrestaurowana. Obok powstało zejście na plażę wraz z tarasem widokowym którego konstrukcja może ale nie musi się podobać.

Historię kościoła i legendę o jego upadku można zobaczyć w Multimedialnym Muzeum na Klifie. Podobno w zrujnowanie kościoła zamieszana była jakaś syrena.

Ścieżka nad klifem

Po obejrzeniu muzeum i ruin można przespacerować się plażą na wschód do kolejnego wejścia i wrócić ścieżką nad klifem. Tylko ostrożnie. Widok na morze jest niezapomniany.

W pobliżu ruin jest deptak z restauracjami i sklepami. Trzęsacz to znana miejscowość wypoczynkowa ale na spacer choć na chwilę, chociaż po parę zdjęć naprawdę warto.

Ps. No i ta nazwa Trzęsacz, podobno od trzęsącej się pod naporem fal ziemi…

Trzesacz 2020 0174 1
Trzesacz 2020 0103
Trzesacz 2020 0079
Trzesacz 2019 0087
Trzesacz 2019 0117
trzesacz 2020 0150
Trzesacz 2020 0063
Trzesacz 2019 0075 1
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Domator w Podróży
Domator w Podróży
Jestem Jarosław. Domator. Mieszkam w mieście, ale mógłbym gdziekolwiek. Tam, gdzie jest DOM. Podróżuję, ale nie jestem podróżnikiem tyko nim bywam. Podróżuję, żeby zobaczyć. I lubię wracać do DOMU. Robię zdjęcia. Nurkuję. Mam Żonę. Żona też podróżuje. Często podróżujemy razem. Mam Psa. Pies nie podróżuje.

Podobne Wpisy

Odkryj

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej: Tradycje, kolory i...

Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce, gdzie historia i kultura łączą się z teraźniejszością. Skansen w Radomiu oferuje nie tylko bogatą ekspozycję dawnej, drewnianej zabudowy wsi, ale również różnorodne wydarzenia kulturalne. Jednym z nich są obchody Niedzieli Palmowej, które co roku przyciągają liczne tłumy.

Nurkowanie w Jordanii-przewodnik po najciekawszych miejscach

Nurkowanie w Jordanii to niezapomniane doświadczenie, które łączy w sobie elementy historii, ekologii i przygody.

Ałmaty – jabłkowe miasto na jedwabnym szlaku

Ałmaty to miasto położone na południowym wschodzie Kazachstanu u podnóża gór Tienszan.

Uwaga renifer! Finlandia przejazdem

Finlandia - to nie tylko kraj Muminków, ale także reniferów, zaskakującej historii i pięknych krajobrazów.

Helsinki-stolica na 300 wyspach

Finlandia ma ponad 180 tysięcy wysp. Helsinki położone są na 300. Zwiedzanie miasta to spacer przez historię i style architektury.

Święty Mikołaj z Rovaniemi

Podróżując przez Finlandię zimą, mijaliśmy koło podbiegunowe w Rovaniemi, stolicę regionu Laponia. Gdzie ma siedzibę Święty Mikołaj.

Popularne Kategorie

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj